Nat Champs 2014JIRR 2016

Race Wins

Race Wins 2016-17

Egham Regatta, Sunday 25th June

J18 1x Martin

Marlow Town Regatta, Saturday 10th June

WJ15B 4x+ Maisy, Grace, Liv, Jiao, c Toby S

Monmouth Sprint Regatta, Sunday 28th May

IM2 1x Martin

IM3 1x Lorcan

J18 1x Martin

WNov 2x Becky, Amina

J16 2x Joe, Lorcan

J15 2x Seb, Josh

J15 1x Seb

Monmouth Regatta, Saturday 27th May

IM1 2x Matt, Aengus

Nov 2x Joe, Lorcan

IM3 1x Martin

J18 1x Martin

National Junior Sculling Regatta, Sunday 14th May

Bronze: J17 1x Martin

Marlow Spring Regatta, Monday 1st May

WNov 2x Emily, Cicely

WJ13 2x Megan, Anisha

Abingdon Head, Sunday 9th April

Women's Band 1 2x Cicely, Molly

J13 4x+ Toby S, Varun, Tom C, Ben, c Jude

J14 1x Josh B

Northampton Head, Saturday 21st January

J13 4x+ Toby S, Tom C, Oscar, Roshan c Joe M

WJ13 4x+ Megan, Anisha, Emma, Marina, c Cicely

Nov 4x+ James M, James K, Jack, Matt N, c Emily

WNov 2x Emily, Cicely

J16 2x Joe M, Lorcan

J13 2x Varun, Kyran

IM3 1x Martin (and fastest sculler of the day)

Nov 1x Alex

J17 1x Martin

WJ15 1x May

WJ13 1x Megan

Isis Sculls, Saturday 17th September

IM3 4x- Josh, Matt, Martin, Joel

Nov 2x Joe M, Gabe

J16 2x Ed, Gabe

J15 1x Ed

WNov 4x Molly, Emily, May, Cicely

Race Wins 2015-16

City of Oxford Sprint, Sunday 21st August

J14 1x Ed

City of Oxford Regatta, Saturday 20th August

J15 2x Ed, Lorcan

Egham Regatta, Sunday 26th June

J16 1x Martin

WJ15B 4x+ Emily, Cicely, Molly, May, c Becky

Marlow Town Regatta, Saturday 11th June

Nov 2x Josh, Joel

Nov 1x Martin

J15 2x Ed, Gabe 

Junior Inter-Regional Regatta, Saturday 23rd April

Silver: J14 1x Ed 

Junior Inter-Regional Trials, Saturday 12th March

J14 1x Ed

WJ14 1x May 

Bedford Fours and Eights Head, Sunday 14th February

Nov 4x- Josh, Martin, Rory, Joel

Nov 4x+ Luca R, Patrick, Alex, Matei, c Guillaume A 

Northampton Head of the Nene, Saturday 23rd January

J14 1x Ed

J15 1x Gabe

J15 2x Ed, Gabe

J15 4x+ Joe M, Joe B, Gabe, Lorcan, c Ellie

J16 1x Martin

J16 2x Martin, Joel

J16 4x- Josh, Martin, Rory, Joel

Nov 1x Ed P

IM2 2x Matt, Aengus

WJ15 1x Cicely 

Marlow Long Distance Sculls, Saturday 24th October

J16 4x Josh, Martin, Rory, Joel 

Bedford Fours and SBH, Sunday 11th October

J16 2x Joel, Rory

J16 1x Martin 

Isis Sculls, Saturday 19th September

Head of the River: J16 4x- Josh, Martin, Rory, Joel

J16 2x Martin, Josh

J16 1x Martin 

J15 4x+ Fabien, Dan, Aeneas, Joe B, c Joe M

J15 2x Gabe, Ed S 

Nov 2x Tom H, Ben

WJ15 2x Emily, Cicely

 

Race Wins 2014-15

City of Oxford Royal Regatta, Saturday 15th August

IM3 2x Aengus, Ed H (Hinksey) 

Marlow Town Regatta, Saturday 13th June

WNov 4x Fin, Vicki, Fran, Marleigh 

Blenheim Palace Regatta, Saturday 6th June

Bronze

J13 1x Ed S

J12 4x+ Arthur, Conrad, Matthew N, Flynn, c Joe M 

National Schools Regatta, Friday 22nd-Sunday 24th May

Semi-Finalists:

WJ14 2x Emily, Cicely

J15 1x Gabe

J15 2x Martin, Josh 

Abingdon Head, Sunday 12th April 

WJ17 2x Ellie, Maddie

J14 1x Gabe

Junior Inter-Regional Trials, Saturday 21st March

J14 1x Gabe 

Bedford Fours and Eights Head, Sunday 15th February

J15 4x+ Tom H, Martin, Rory, Joel, c Joe M 

Northampton Head of the Nene, Saturday 24th January 

J14 4x+ Tijs, Joe M, Aeneas, Gabe, c Paula

J14 1x Gabe 

WJ14 2x Emily, Cicely

J15 4x+ Josh, Martin, Rory, Joel, c Joe M

J15 2x Rory, Joel

J15 1x Tom H

WJ16 2x Millie, Ciara

IM2 2x Ed, Adam 

Henley Sculls Head, Saturday 15th November

WJ14 1x Emily 

Upper Thames Autumn Head, Sunday 26th October

J15 2x Joel, Rory 

Isis Sculls, Saturday 20th September

WJ14 1x Emily

J14 4x+ Dan, Harry, Joe M, Joe B, c Chris 

J14 1x Gabe

J15 1x Joel

Nov 4x+ James, Tom H, Martin, Josh, c Kieran

 

Race Wins 2013-14

Oxford City Sprints, Sunday 17th August

IM3 2x Matt, Aengus 

Oxford City Royal Regatta, Saturday 16th August

J14 2x Joel, Peter 

National Championships of Great Britain, Saturday 19th-Sunday 20th July

Silver: J16 2- Matt, Aengus  

Bedford Sprint Regatta, Sunday 13th July

IM3 2- Matt, Aengus

Nov 1x Tom D

J16 1x Tom D 

Marlow Town Regatta, Saturday 14th June 

J14 2x Joel, Rory

J14 4x+ Peter, Martin, Rory, Joel, c Kieran

Nov 2x Matt, Aengus

Nov 4+ Ed, Dominic, Noah, Will, c Chris 

National Schools Regatta, Friday 23rd-Sunday 25th May

Semi Finalists:

J14 2x Rory, Martin

J16 1x Tom D

J16 2x Matt, Aengus 

Marlow Spring Regatta, Monday 5th May

J13 2x Gabe, Aeneas 

Abingdon Head, Sunday 6th April

Nov 2x Matt, Aengus

J14 4x+ Tom H, Martin, Rory, Peter, Kieran (c) 

Junior Inter-Regional Trials (Thames Upriver), Saturday 22nd March

J14 4x+ Tom H, Martin, Rory, Joel, Kieran (c) 

Upper Thames Fours and Small Boats Head, Sunday 27th October

J18 4- Aengus, Will, Tom D, Matt 

Isis Sculls, Saturday 21st September

Mx IM3 4x- Maddie, Matt T, Aengus, Ellie 

Nov 4x+ Matt P, Jack, Noah, Dominic, c.Jago

WNov 4x+ Maisie, Ruby, Rachel, Paula, c.Bonnie

J16 4x- Matt T, Tom D, Ed, Aengus (2nd fastest time of the day)

J16 2x Tom D, Will

J16 1x Tom D 

J14 1x Joel

 

Race Wins 2012-13

Oxford City Sprints, Sunday 18th August

WJ16 2x Ellie, Maddie 

Oxford City Royal Regatta, Saturday 17th August

WJ16 2x Ellie, Maddie 

Abingdon Head, Sunday 14th April

J13 2x Tom H, Joel 

Upper Thames Fours and Small Boats Head, Sunday 28th October

J15 2x Kanhai, Matt 

Isis Sculls, Saturday 22nd September

J15 4x+ Billy, Matt, Ed, Aengus, c.Chris

WJ15 1x Ellie

J15 2x Billy, Alex (racing for Magdalen College School)

J15 1x Kanhai (racing for Magdalen College School)